تبلیغات
پلی به خدا - غدیر 6
پلی به خدا
اللهم عجل لولیک الفرج
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


باسلام خدمت تمامی بازدیدکنندگان عزیز من در این سایت سعی دارم با کمک دوست خودم آقا آرش مطالبی راجع به خداشناسی و مبارزه با مذاهب انحرافی و تبلیغ آیین شیعه را در خدمتتون قرار بدم.دوستان برای بازدید از وبلاگ خواهشمندم که موضوعی دنبال کنید و به هر موضوعی که علاقه مندید بروید چون مطالب ارسالی ما منظم نیست.
با تشکر فراوان مدیر سایت حمید رضا و آرش اکبری

مدیر وبلاگ :حمید رضا اکبری
نظرسنجی
به نظر شما به کدام موضوع سایت مطالب بیشتری اضافه کنم؟
برچسبها

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام ادامه بحث غدیر در ادامه مطالب ....

در بحش چهارم خطبه، پیامبر(ص) پس از مقدمه چینی های قبل و ذکر مقام خلافت و ولایت امیرالمومنین (ع)، برای آنکه تا آخر روزگار راه هر گونه شک و شبه بسته باشد و در این راه هر تلاشی در نطفه خنثی شود، آنچه بطور لسانی فرموه بودند به صورت عملی انجام دادند.

ابتدا به امیرالمومنین (ع) که بر فراز منبر کنارشان ایستاده بودند،فرمودند: نزدیکتر بیا آن حضرت نزدیک تر آمدند و پیامبر(ص) از پشت سر دو بازوی او را گرفتند. در این هنگام امیرالمومنین دست خود را باز کردند تا دستهای هر دو به سوی آسمان قرار گرفت.

سپس پیامبر (ص) امیر المومنین (ع) را –که یک پله پایین تر قرار داشت- از جا بلند کردند تا حدی که پاها آن حرت محاذی زانو های پیامبر (ص) قرار گرفت و مردم سفیدی زیر بغلش ایشان را دیدند که تا اآن روز دیده نشده بود. در این حال فرمودند:

من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه وانصر من نصره و اخذل من خذله.

هر کس من مولای اویم این علی مولای اوست. خدیا دوست بدار هر کس علی را دوست بدارد، و دشمن بدار هر کس او را دشمن بدارد، ویاری کن هر کس او را یاری کند، و خوار کن هر کس او را خوار کند.

در این قسمت از خطبه، نزول وحی درباره کمال دین وبا ولایت امیرالمومنین را اعلام نمودند که بسیار احساس بر انگیز بود. حضرت فرمودند : پروردگارا، تو هنگام روشن شدن این مطلب و منصوب نمودن علی در این روز،این آیه را درباره ی او نازل کردی:«الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا» «و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه و هو فی الاخرة من الخاسرین»

امروز دین ما رابرایتان کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و اسلام را بعنوان دین شما راضی شدم» ، « هر کس دینی غیر از اسلام را انتخاب کند هرگز از او قبول نمی شود و در آخر ت از زیانکاران خواهد بود». پروردگارا، تو شاهدی که من ابلاغ نمودم.

دین خدا کامل شد

در بخش پنجم حضرت صریحا فرمودند:« ای مردم، خداوند شما را با امامات او کامل نمود. پس هر کس اقتدا میکند به او و کسانی که جانشین او از فرزندان من و از نسل او هستند تا روز قیامت و روز رفتن به پیشگاه خداوند عزوجل، چنین کسانی اعمالشان در دنیا و آخرت از بین رفته و در آتش دائمی خواهند بود.»

سپس برای آنکه مردم قدر چنین نعمتی را بدانند فرمودند: پیامبرتان بهترین پیامبر و وصیتان بهترین وصی و فرزندان او بهترین اوصیاء هستند. ای مردم، نسل هر پیامبری از صلب خود او هستند ولی نسل من از صلب امیر المونین علی است.

بعد از آن ضمن بیان شمه ای از فضائل امیرالمومنین (ع) فرمودند: بدانید که با علی دشمنی نمی کند مگر شقی و با علی دوستی نمی کند مگر تقوی، و به او ایمان نمی آورد مگر مومن مخلص.در اینجا با توجه به آیه ی « رضیت لکم الاسلام دینا»فرمودند:

ای مردم، من خدا را شاهد گرفتم و رسالتم را به شما ابلاغ نمودم، و برعهده ی رسول جز ابلاغ روشن چیزی نیست. ای مردم از خدا بترسید و آنطور که باید ترسید، از دنیا نروید مگر آنکه مسلمان باشید.

ماجرا سقیفه

مرحله ششم از سخنان پیامبر (ص) جنبه ی غضب الهی را نمودار کرد.حضرت با تلاوت آیات  عذابو لعن قرآن فرموند:

منظور از این آیات عده ای از اصحاب من هستند که مامور به چشم پوشی از آنان هستم، ولی بدانند که خداوند مار را بر معاندین و مخالفین و خائنین و مقصرین حجت قرارداده است، و چشم پوشی از آنان در دنیا مانع از عذاب  آخرت نیست.

دراین مرحله به خلقت نورانی خود و اهل بیت اشاره کردند و فرمودند: ای مردم، نور از جانب خداوند عزوجل در من نهاده شده و سپس درعلی بن ابی طالب و بعد در نسل او تا مهدی قائم؛ که حق خداوند و هر حقی که برای ما باشد می گیرید

سپس به امامان گمراهی که مردم را به جهنم می کشانند اشاره کرده فرموند: ای مردم، بعد از من امامانی خواهند بود که به آتش دعوت می کنند و روز قیامت کمک نمی شوند . ای مردم،خداوند و من از آنان بیزار هستیم. ای مردم، آنان یارانشان و تابعینشان و پیروانشان در پائین ترین درجه ی آتش اند و چه بد است جای متکبران!

سپس اشاره رمزی به ماجرای سقیفه نمودند که نطفه ی آن توسط منافقان در حجة الوداع با امضای صحیفه ی ملعونه در مکه منعقد شده بود، و فرمودند:« بدانید که آنان اصحاب صحیفه هستند. پس هر یک از شما در صحیفه ی خود نظر کند.»

وقتی پیامبر (ص) نام «اصحاب صحیفه» را آورد اکثر مردم منظور حضرت از این کلام را نفهمیدند و برایشان سوال انگیز شد، و فقط مجریان سقیفه و عده ی کمی که توسط آن حضرت از ماجرا مطلع بودند، مقصود حضرت را فهمیدند.

احساس رساندن پیامی بزرگ توسط بزرگ پیامبران، سنگینی آن را از دوش حضرت برداشته بود، این بود که کلماتی حاکی از این رضایت قلبی بر لسان مبارک حضرت جاری شد و فرمودند:

من رسانیدم آنچه مامور به ابلاغش بودم، تا حجت باشد بر حاضر و غائب، و بر همه ی کسانی که حضور دارند یا ندارند،به دنیا آمده اند یا نیامده اند. پس حاضران به غائبان، و پدران به فرزندان تا روز قیامت برسانند.

در اینجا با صراحت بیشتردرباره ی سقیفه فرمودند: «بزودی امامت بعد از من بعنوان پادشاهی و با ظلم و زورمی گیرند. خداوند غاصین و تعدی کنندگان را لعنت کند»

سپس مسئله ی امتحان الهی و عاقبت غائبین را چنین مطرح کردند: « ای مردم،خداوند عزوجل شما را به حال خود رها نخواهد کرد تا آنکه خبیث را از پاکیزه جدا کند، و خداوند شما را بر غیب مطلع نمی کند. ای مردم، هیچ سرزمین آبادی نیست مگر آنکه خداوند اهل آن را در اثر تکذیب آیات الهی قبل از روز قیامت هلاک خواهد کرد و آن را تحت حکومت مهدی در خواهد آورد، و خداوند وعده ی خود را عملی می نماید»

ولایت و محبت اهل بیت (ع)

در بخش هفتم، حضرت تکیه سخن را بر اثرات ولایت و محبت اهل بیت (ع) قرارد دادند و سوره ی حمد را – که همه روزه تمام مسلمانان آن را می خوانند- قرائت کردند و فرمودند:« این سوره درباره ی من نازل شده، و بخدا قسم درباره ی ایشان (امامان) نازل شده است. بطور عموم  شامل آنهاست بطور خاص درباره آنان است» و بیان کردند که اصحاب صراط مستقیم در سوره ی حمد شیعیان اهل بیت (ع) هستند.

سپس آیاتی از قرآن درباره ی بهشت تلاوت فرمودند و آنها را به شیعیان و پیروان آل محمد (ع) تفسیر فرمودند. آیاتی هم درباره ی اهل جهنم تلاوت کردند و ـآنها را به دشمنان آل محمد (ع) معنی کردند. از جمله فرمودند:

بدانید که دوستان ایشان کسانی اند که با سلامتی و درحال امن وارد بهشت می شوند، و ملائکه با سلام به ملاقات آنان می آیند و می گویند:«سلام علیکم، طبتم، فادخلوها خالدین» « سلام بر شما، پاکیزه شدید، پس برای همیشه داخل بهشت شوید»

نسل امامت، مسئله ی دیگری بود که با لسانی دیگر در این بخش مورد تاکید حضرت قرار گرفت و فرمودند: ای مردم، بدانید که من پیامبرو علی امام و وصی بعد از من است،، و امامان بعد از او فرزندان او هستند.بدانید که من پدر آنانم و آنها از صلب او بوجود می آیند.

حضرت مهدی (عج)

در بخش هشتم مطالبی اساسی درباره ی حضرت مهدی (عج) فرمودند و مفصلا اوصاف و شئون خاص حضرتش را مطرح کردند و آینده ای پر از عدل و داد به دست امام زمان (عج) را به جهانیان مژده دادند. سخنان بلند حضرت برای جمعیتی که در آغاز راه اسلام بودند بسیار شگفت انگیز بود که فرمودند:

بدانید که آخرین امامان، مهدی قائم از ماست.اوست غالب بر ادیان، اوست انتقام گیرنده از ظالمان، اوست فاتح قلعه ها و منهدم کننده ی آنها، اوست غالب بر هر قبیله از اهل شرک و هدایت کننده ی آنان.

بدانید که اوست گیرنده ی انتقام هر خونی از اولیا خدا. اوست یاری دهنده ی دین خدا.

بدانید که اوست استفاده کننده از دریای عمیق. اوست که هر صاحب فضیلتی را بقدر فضلش و هر صاحب جهالتی را بقدر جهلش نشانه می دهد. اوست انتخاب شده و اختیار شده ی خداوند. اوست وارث هر علمی و احاطه دارنده هر فهمی.

بدانید که اوست خبر دهنده از پروردگارش، و بالا برنده ی آیات الهی .اوست هدایت یافته ی محکم بنیان. اوست که کارها به او سپرده شده است. اوست که پیشینیان به او بشارت داده اند، اوست که بعنوان حجت باقی می ماند و بعد از او حجتی نیست. هیچ حقی نیست مگر همراه او، و هیچ نوری نیست مگر نزد او.

بدانید او کسی است که غالبی بر او نیست و کسی بر ضد او کمک نمی شود. اوست ولی خدا در زمین و حکم کننده ی او بین خلقش و امین او بر نهان و آشکارش.

ادامه دارد انشاء الله....

نوع مطلب : مذهب شیعه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 7 فروردین 1391
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:54 ب.ظ
I was able to find good information from your blog posts.
یکشنبه 4 تیر 1396 09:01 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا
واقعا نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی که.

من این مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک خواهد را خوب به
پر کسانی که شکاف. که شما که می توانید انجام من را بدون شک بود در گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:37 ب.ظ
Ridiculous story there. What happened after? Take care!
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 05:48 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.

Any responses would be greatly appreciated.
جمعه 25 فروردین 1396 02:09 ب.ظ
Hurrah! Finally I got a webpage from where I know how to actually take valuable information concerning
my study and knowledge.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
s